POHLAĎ MĚ JINDE!

Řeknu vám, Jaroslav Dušek nám říká dle knihy Miguela Ruize: „Nedělejme si domněnky!“ A já zažila za pár minut řádného ponaučení, že ne vše je jak si myslíme a jak to absolutní většina z nás žijeme. A co se stalo?

Je odpoledne a já čekám na svou dceru u vlaku… se psem, který mě vždy doprovází. Belinka je velice společenský pes a miluje kontakt s lidmi a hlavně s dětmi. Pětiletá holčička také čekala s prarodiči na vlak a stále po nás pokukovala. Přišly jsme blíž k holčičce a ta vztáhla ruku nad Belči zadečkem, že jí pohladí. Ta se lekla a uskočila. Děda huboval, babička taky, holčička zmateně koukala na nás všechny, co se děje a proč jsou prarodiče tak drsní a nepříčetní a zvyšují hlas.

images (62)

Vysvětlila jsem jí, že pejska je třeba hladit od hlavičky dolů po zádech. Tak jako u lidí. My přeci taky máme rádi, když nás někdo pohladí po vlasech a ne přímo po zadečku! A co se nestalo…?! Holčička vytřeštila oči, nechápala, co jí říkám a nevěřícně zírala do země. Děda reagoval velmi rychle a řekl mi, že malá vůbec nesnese pohlazení po vlasech!!! Že i mytí vlasů je neskutečná „dřina“. Že to má od malička. Uf!

images (28)

A v tu chvíli jsem zírala já! Dívám se na tu nádhernou malou bytůstku, tu krásnou vílu ve žlutých šatečkách s nádhernýma blonďatýma vláskama. Jak je možné, že tohle krásné stvoření nemiluje to co já, to co moje dcery, to co absolutní většina dětí a žen i mužů, co znám. Vždyť všude se říká, jak je dotek léčivý a pohlazení po vlasech něžné vyjádření lásky. Mé nastavení v mysli dostává „na prdel“ a já si uvědomuji, že to je mé vidění světa, mé vidění vyjadřování něhy a lásky. Uvědomuji si, že holčička má za sebou zřejmě nepříjemný zážitek možná už jako maličké mimino a tak dnes nesnese dotek na vlasech. Může existovat dalších 100 důvodů, proč to tak má. Dochází mi, že je to vlastně tak se vším. Často si myslíme a jsme přesvědčeni, že tomu druhému dotekem dáváme najevo přízeň, pozornost, něžnost, lásku,… A ne vždy to je pravda.

images (9)

Zeptali jsme se někdy v rodině, blízkého partnera či dětí, jaký dotek mají a nemají rádi? Myslíme si, že to víme, že?

Pokud přijmete, mám pro vás takový maličký domácí úkol… Zeptejte se svých dětí, partnerů, sourozenců, rodičů, prostě blízkých, jaký dotek mají rádi, jestli se jim vaše doteky líbí a co by si přáli za doteky zažívat častěji. Možná budete překvapeni, co se dozvíte. A určitě mi napište vaše zážitky.;)

http://katkanesvadbova.cz/http-katkanesvadbova-cz-page-id-398/

Kateřina Nesvadbová

Průvodce metody The Work, průvodce změnou životních postojů,lektorka tanečních meditací Loona dance, meditace vědomých doteků, tance, semináře, kurzy, práce s emocemi.